Wybierając się na tor Nurburgring, jego Północną Pętlę w czasie Touristenfahrten (jazd publicznych) za każdym razem będą towarzyszyć Ci niezapomniane wrażenia i ogromne emocje. Nie ważne czy jedziesz pierwszy raz, czy jest to Twoja kolejna wizyta. Za każdym razem te niezapomniane chwile, zostaną udokumentowane na zdjęciach przez fotografów, którzy w czasie każdej sesji publicznej stoją wzdłuż toru. Czy świeci palące słońce, czy pada deszcz, zawsze jest ktoś, kto stoi i fotografuje przejeżdżające samochody.

Fot. Kuba Giermaziak

Od momentu otwarcia toru pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku, zdjęcia samochodom robili głównie zawodowi fotografowie. Byli zatrudniani do obsługi dużych imprez motoryzacyjnych. To dzięki nim mamy zdjęcia od początku istnienia toru. Prywatne osoby robiły je głównie do własnego użytku.

fot. IG @pete_chopping

Na początku lat dwutysięcznych, kiedy internet już powoli raczkował a do obiegu wchodziły aparaty cyfrowe, powoli zaczęło się coś zmieniać. Coraz więcej prywatnych osób robiło zdjęcia tego, co działo się na torze. Kręcono też czasami filmy w najbardziej widowiskowych sekcjach Adenauer Forst czy Brunnchen. Wraz ze wzrostem popularności Nurburgringu i jazd publicznych wśród cywilnych kierowców, powoli pojawiało się też coraz więcej fotografów. Były to osoby, których pasją i hobby była głównie fotografia motoryzacyjna. Większość z nich mieszkała w pobliżu toru lub pochodziła z najbliższych większych miast (Koblenz, Bonn). To oni robili zdjęcia właśnie zwykłym samochodom przyjeżdżającym na Tourisrtenfahrten.

W 2005 roku w czasie mojej pierwszej w życiu wizyty na Ringu, ktoś zrobił mi to oto zdjęcie.

Trafiłem na nie przypadkowo po roku, przeglądając internet. Zorientowałem się wtedy, że można znaleźć swoje zdjęcie w czasie kiedy jechało się swoje okrążenie po Północnej Pętli. Od tamtej pory po każdej wizycie na torze, przeczesywałem internet w poszukiwaniu swojego Type R`a.

Jak widać, pierwsze moje zdjęcie jest czyste, bez znaków wodnych a autor udostępnił je za darmo na swojej stronie. Nie zamieścił na zdjęciu nawet swojego logotypu. Z biegiem lat wszystko się zmieniło. Obecnie mamy już ogromny wybór zdjęć z każdej sesji publicznej. W weekendy kilkudziesięciu fotografów stoi w różnych sekcjach całego toru. “Czyste” i duże zdjęcia są na wyciągnięcie ręki, właściwie klikniecie myszką, ale są obecnie w 99% płatne.

fot. IG @ringspion.de

Zdjęcia z lat 2000 i późniejszych, można było znaleźć głównie na forum https://www.touristenfahrerforum.de/ Zadając pytanie w dziale Wer-hat-mich-Fotografiert (kto mnie sfotografował) podając datę, samochód i numer rejestracyjny, zgłaszały się albo prywatne osoby, albo fotografowie, udostępniając zdjęcia. Forum to istnieje do dzisiaj. Jest w języku niemieckim. Dział “kto mnie sfotografował” cały czas też istnieje.

Poniżej zdjęcie, które ktoś przysłał mi właśnie po takim zapytaniu na tym forum.

fot. Foto-cram

Z biegiem lat powstawały prywatne strony ze zdjęciami. Można było, znając datę, odszukać się w odpowiednim katalogu. Nie zawsze jednak się to udawało. Zdjęć było mało i były robione nie wszystkim samochodom jeżdżących w tym czasie po torze. Samych fotografów też było jeszcze wtedy niewielu. Najwięcej ich, pojawiało się w czasie weekendów i np. w Karfreitag (Wielki Piątek) na nieoficjalnym rozpoczęciu sezonu.

Oto gdzie można było odnaleźć zdjęcia i jak to obecnie wygląda. Zacznijmy od stron z okresu 2005-2014, które jeszcze działają a dzięki którym sam odnalazłem sporo moich zdjęć.

HIGHSPEEDFOTOS.DE – mają już zdjęcia tylko z lat 2010-2016 roku. Wcześniejsze zapewne zarchiwizowane.

TOURIBILDER.DE – zdjęcia od 2014 do 2019 roku

A tutaj strony które już nie istnieją: http://mw-sportfoto.de/, http://ring-bilder.de/, http://racepicture.de/ , http://www.boelsphotography.be/, http://ringfotos.net/.

Istniała też bardzo fajna strona, gdzie wpisywało się numer rejestracyjny i przeszukiwana była automatycznie cała baza zdjęć. Niestety, nie pamiętam już jej nazwy. Zapewne podzieliła los tych powyżej.

Mimo że strony nie istnieją, to niektórzy fotografowie cały czas dokumentują życie na torze. Dochodzą też cały czas nowi. Wszyscy umieszczają obecnie swoje zdjęcia w największym serwisie ze zdjęciami z niemieckiego motorsportu – RACETRACKER.DE. To tu można odnaleźć zdjęcia z wielu wydarzeń sportów motorowych w całych Niemczech. Od Jazd Publicznych na Nürburgringu, wyścigi VLN, RCN aż po rajdy. Tej platformie poświęcę więcej czasu w dalszej części.


Poniżej zamieszczam najlepsze obecnie miejsca w sieci ze zdjęciami z Północnej Pętli.


Pierwsze miejsce to spora baza zdjęć, z adresami do poszczególnych fotografów. Znajduje się na stronie RINGPORTAL.NL

Obecnie strona ta w większości przekierowuje nas do innego portalu. Parę lat temu była tu ogromna baza linków do indywidualnych stron. Dzisiaj jak widać, tylko nieliczni mają jeszcze przekierowania do swoich osobistych stron. Są to np. NOS-PISC.DE czy Talexcostaphoto Niektórzy z nich, są jednocześnie na Racetracker.de ale też prezentują zdjęcia równolegle na swojej własnej stronie. Np. wspomniany Talexcostaphoto czy Claire z NURBURGRING-PICTURES

Na tym holenderskim portalu jest też wyszukiwarka do zdjęć. Po wybraniu daty, wyskakują linki do fotografów którzy tego dnia robili zdjęcia. https://www.ringportal.nl/en/calendar

Najstarsze zdjęcia z tej wyszukiwarki pochodzą z 2009 roku.

Kolejnym miejscem gdzie można szukać zdjęć to strona http://nordschleifepics.com/

Po zaznaczeniu daty (rok, miesiąc, dzień) pojawiają się linki. Baza zdjęć zaczyna się od 2007 roku wiec dość dawno. Niestety ogromna cześć linków już nie działa z powodów opisanych wcześniej.

Fajną opcją na tej stronie jest też podgląd kamer. W zakładce WebCam mamy 4 podglądy z kamer: Główny wjazd na tor, Stacja ED Tanstelle Dottinger Hohe, wjazd Breidscheid i widok tor GP.

Kiedyś, jedyną kamerą pokazującą obraz na tor była ta na budynku obsługi toru przy szlabanach, czyli nazwana “Zufart Nordschleife”

Przy tej kamerze jest bardzo fajna opcja w postaci zapisanych zdjęć z całego dnia. Kamera ta odświeża obraz co 2 minuty. Jest on za każdym razem zapisywany. Klikamy napis nad obrazem Older Pictures i mamy zapisaną w ten sposób każdą godzinę co 2 minuty przez cały dzień. Można więc obserwować, jaki danego dnia był ruch na bramkach, kto podjeżdżał jaka pogoda itd. Tu przykładowe zdjęcia z 7 lutego 2020 od 7 rano. Tor oczywiście zamknięty, nic się nie dzieje.

Właśnie szukając w taki sposób, znalazłem np. te 2 zdjęcia. Pierwsze to ja w lipcu 2014 roku pod bramkami 🙂

Przejdźmy do największego obecnie portalu i ogromnej bazy zdjęć z Nurburgringu czyli wspominanego wielokrotnie, RACETRACKER.DE

Strona jest po angielsku, niemiecku, holendersku i francusku. Na stronie mamy spis wszystkich fotografów, kalendarz z wszystkimi imprezami motosportowymi, ofertę z części wypożyczalni samochodów na tor, krótką ofertę taksówek i to, co nas najbardziej interesuje, czyli Zdjęcia!

W zdjęciach odnajdziemy kilkanaście kategorii np. zloty, targi, rajdy, formuła, motocykle, trackday no i oczywiście Touristenfahrten czyli Jazdy Publiczne. Podzielone one są na 2 podkategorie : Nordschleife i tor Grand Prix.

Po wybraniu z menu Zdjęcia -> Touristenfahrten -> Nordschleife, po lewej stronie zobaczymy kalendarz do wybrania konkretnej daty. Jest jednak szybsza metoda na szukanie dat. Wystarczy wpisać w pasku wyszukiwarki na głównej stronie na samej górze po prawej, datę np. 25.08.2018 i jeżeli były tego dnia jazdy publiczne, strona znajdzie nam galerię. Zdarzało mi się, że nie zawsze jednak strona odnajduje i trzeba zaznaczyć na piechotę w kalendarzu.

Po wybraniu konkretnego dnia mamy w menu po lewej filtr do zawężania naszego szukania. (czerwona strzałka na zdjęciu) Możemy wybrać czy szukamy samochodu, czy motocykla. Jakę markę konkretnie szukamy. Wybieramy też godzinę np. między 10.00 a 10.30, a nawet możemy wybrać fotografa. Jeżeli jeździliśmy Taksówką lub samochodem z wypożyczalni, strona też posiada taki filtr.

Jak już znajdziemy interesujący nas samochód, zapewne swój :),  to pod zdjęciem będzie niebieski link do wszystkich zdjęć tego samochodu, zrobionych i umieszczonych na Racetracker. (niebieska strzałka na zdjęciu) Poniżej mamy rekordzistę z minionego sezonu, Norberta, w swoim GT3RS. Zrobił on w 2019 roku 1200 okrążeń. Jak widać w serwisie RT ma 4568 zdjęć.

Kolejny tip. Jeżeli gdzieś zobaczycie zdjęcie z RT a chcielibyście odnaleźć więcej zdjęć tego samochodu, to w lewym dolnym rogu każde zdjęcie ma swój numer. Wpisując ten numer w wyszukiwarkę na głównej stronie, znajdzie Wam to zdjęcie a pod nim powinien być link do całej galerii. Na zdjęciu powyżej numer zdjęcia to 7827756 – ten wpisujemy w wyszukiwarkę.

Ponieważ strona sama wyszukuje i segreguje zdjęcia po rejestracji, zdarza się, że w galerii jest obcy samochód, który ma podobne numery rejestracyjne.

Obok każdego zdjęcia, są umieszczone wszystkie jego dane. Numer zdjęcia, kto zrobił zdjęcie, kiedy zostało zrobione (data i dokładna godzina), jaka marka samochodu (biała strzałka na zdjęciu)

Na koniec opisu tej strony najważniejsza informacja. Każde zdjęcie możecie sobie kupić w dużej rozdzielczości i bez znaków wodnych RT. Koszt jest uzależniony od fotografa i czasu kiedy zostało zrobione zdjęcie. Te z weekendu, potrafią być ciut droższe od tych z tygodnia. Jedno zdjęcie kosztuję średnio 10 euro. Płatność jest przez Paypal lub kartę kredytową. Po jednym maksymalnie dwóch dniach dostaniecie na email swoje wybrane zdjęcie. Czasami trwa to parę dni, bo to sam fotograf przed wysłaniem obrabia jeszcze każde zdjęcie i wysyła do klienta przez RT. Ostatnio,gdy zamawiałem zdjęcie z mojej rundy z Lukasem w jego AMG GTR Renntech, czekałem prawie tydzień.

Od jakiegoś czasu Racetracker oferuje także wydruk wybranego zdjęcia jako obraz, fototapeta lub zdjęcie na kubek. Ceny, i oferowane rozmiary są zawsze na samym dole strony pod zdjęciem.

Otrzymane zdjęcie możesz wydrukować sobie w Polsce w dużo lepszych cenach 🙂 Idealnym rozmiarem do wydruku jest obraz o wymiarach 100x70cm. Wydruk możne być na tzw. kapie lub na sztywniejszym materiale np naklejone na PCV. Dobry zakład ksero w Twoim mieście powinien sobie z tym bez problemu poradzić.

Warto jeszcze wspomnieć dwie osoby nie powiązane z Racetrackerem. Mają swoją wyrobioną markę i robią rewelacyjne zdjęcia. Pierwszy z nich to Martin Stollenwerk z TOURIFOTOS.DE Każdy chyba kojarzy zdjęcia z karuzeli. To on jest ich autorem w 90%. Czasami robi zdjęcia z innych miejsc ale to rzadkość. Wjeżdżając na karuzele możecie w ciemno “uśmiechać” się do zdjęcia, podobnie jak i Milan dwa lata temu.

Zdjęcia na jego stronie pojawiają się po dwóch, trzech dniach a nie jak na Racetracker już wieczorem tuż po jazdach publicznych. Zdjęcia pogrupowane są datami ale szuka się dość trudno. Trzeba przelecieć strona po stronie żeby siebie odnaleźć. Zdjęcie kosztuje 9 euro lub jeżeli jeździliście dużo danego dnia, to wszystkie jakie Wam zrobił możecie kupić za 45 euro. Płatność PayPalem.

Oto próbka zdjęć Martina:

Drugim fotografem i moim ulubionym jest Jochen Van Cauwenberge z FROZENSPEED To klasa sama w sobie. Jeździ i robi zdjęcia na torach wyścigowych całego świata. Od Nurburgringu, Spa, Festival of Speed Goodwood po Laguna Seca. Na Ringu niestety nie robi prawie w ogóle zdjęć w czasie Jazd Publicznych. Głównie obsługuje Trackdaye i duże imprezy typu wyścig ADAC 24h. Właśnie z tego ostatniego jest zdjęcie, które zrobił parę lat temu Michaelowi Schumacherowi przed głównym wyścigiem 24h.

Innym razem na Karuzeli zrobił zdjęcie Niki Laudzie i Berniemu Ecclestonowi w Maybachu. Było to w 30 rocznicę upamiętnienia wypadku Nikiego na Nurburgringu.

Oto mała próbka jego niesamowitych zdjęć / KLIK 🙂 /

Nurburgring w 2020 roku porządkuje różne sprawy które dotychczas były nie uregulowane. Tak było ze słynnymi rekordami na Północnej Pętli o których możecie przeczytać tu https://nring.pl/nurburgring-rekordy-oto-cala-prawda/

Kolejną dziedziną do uporządkowania są media czyli między innymi fotografowie. Od 2020 każdy kto ma zamiar robić zdjęcia i je udostępniać, musi uzyskać oficjalną licencję od Nurburgringu. Nabór chętnych fotografów którzy będą mogli robić zdjęcia na torze odbył się już pod koniec zeszłego roku. W dniu, w którym piszę ten wpis (07.02.2020), Racetracker właśnie rozdaje gotowe już licencje dla wszystkich którzy się zgłosili. Każdy otrzyma taką oto kamizelkę z indywidualnym numerem.

Celina z Petrol Art otrzymała numer 23 a nasz rodak Rene @neki1_shots, ma numer 17. To właśnie Rene zrobił to spektakularne zdjęcie swojego kolegi w Mini CooperS Coupe pod koniec sezonu 2019.

Wielu z fotografów udziela się na Instagramie oraz Faceboku. Tam możemy zobaczyć zdjęcia z ich logo, bez znaków wodnych w dobrej rozdzielczości. Jak macie szczęście, to może Was też zamieszczą 🙂 Poniżej polskie BMW M2 od RingSpion.de i również polskie Porsche 911 RSR “Auto Dusza” od nordschleife-video . Oba umieszczone na Facebooku i Instagramie.

A na koniec, miejsca w których możecie spodziewać się fotografów. Jak widzicie mój syn Milan (aktor drugiego planu) doskonale wie gdzie stoją 🙂

Poniżej zaznaczone są miejsca gdzie nawet w środku tygodnia podczas TF można spotkać fotografów. W weekend jest ich znacznie więcej i w innych miejscach niż te oznaczone. Opis zaczyna się od łącznika z torem GP czyli sekcji T13. Oto sekcje:

1.T13 (fotograf na wprost, po chwili po prawej stronie) 2. Hatzenbach – ostatni lewy zakręt przed prostą prowadzącą na Flugplatz (prawa strona) 3. Adenauer Forst – tu częściej stoi ktoś z kamerą 🙂 (po lewej stronie) 4. Wehrseifen – wyjście na prostą z najwolniejszego zakrętu w prawo (po lewej stronie) 5. Karuzela (po prawej, po zewnętrznej) 6. Eiskurve lewy zakręt na wzniesieniu przed prostą w dół na Pflanzgarten (po prawej) 7 Pflanzgarten – hopa przed prawym do góry (po lewej zdjęcie od tyłu lub po prawej zdjęcie od przodu) 8 Mała karuzela (po prawej, po zewnętrznej)

I pamiętajcie, oni zawsze są gotowi do zdjęć, co by się nie działo 🙂

Na sam koniec adresy stron fotografów, zamieszczających zdjęcia z Nordschleife w mediach społecznościowych:

Instagram:

@nurburgringnordschleife @nordschleifenuerburgring @nk_photographie @nurburgring.pics @timmyj_nl @bastibartl @dspicture.photography @chrispraeger@bruno_mcd @tomstamp @petrolart_celina_irle @roether.dennis_photography @fs.eifel @rike67.nordchleife @psringfotos @neki1_shots @ ringraceshoot @ja.nine.91

Facebook:

RGracingPics Frozenspeed Ring-Race-Shoot PetrolArt – Automotive Passion by Celina Irle Nurburgringlivepics Nurburgring-pictures Ringspion.de tourifotos.de NOS-Pics Chris Car Pics Talexcostaphoto.com

Nasz polski GT2RS z jesieni 2019. Fot. Tom Stamp

Podobne wpisy