FAQ czyli najczęściej pojawiające się pytania o Nurburgringu i jazdy po torze w ramach Jazd Turystycznych

Najbliższa myjnia ręczna znajduje się 5 minut od toru w miejscowości Barweiler przy drodze B258. Myjnia znajduje sie z boku żółtej stacji Classic. Czynna jest w godzinach otwarcia stacji (6-21). UWAGA: W niedzielę wszystkie myjnie w Niemczech są zamknięte! PINEZKA z dojazdem

Tak! Każdy kto posiada ważne prawo jazdy może przejechać rundę, dwie lub więcej po kultowym torze Nurburgring Nordschleife (Nurburgring Północna Pętla)

Nie ma żadnej odprawy w czasie jazd turystycznych. Obowiązują jedynie zasady z którymi każdy powinien się zapoznać. Główne z nich to: Zakaz wyprzedzania z prawej strony, zakaz pomiaru czasu, żółta flaga  to zakaz wyprzedzania i jazda 50km/h, zakaz zatrzymywania się na torze, zakaz driftowania. Wszystkie zasady dokładnie opisałem w tym wpisie na blogu -> ZASADY NA TORZE NURBURGRING NORDSCHLEIFE

Oczywiście.  Musisz mieć ważne ubezpieczenie OC, prawo jazdy, tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu i kupiony bilet na wjazd na tor.

Tak. Tyle ile osób ile można legalnie przewieść w danym samochodzie, może jechać również po torze w czasie rudny.

Tak. Jeden tor , najbardziej znany to słynna Północna Pętla czyli Nordschleife. Ma ona długość 21 kilometrów. Tor ten ma już 95 lat.   Drugim torem jest tor GP.  Jest dużo młodszy i dużo krótszy. Powstał w roku 1995 i ma długość ok 5 kilometrów.

Tak. Można przejechać się po Nordschleife oraz torze GP w ramach tzw. Jazd Publicznych czy inaczej Jazd Turystycznych.

Jazdy Turystyczne lub inaczej Jazdy Publiczne to nic innego jak możliwość wjazdu na tor dla każdego chętnego. Wszystko w określonych godzinach, za opłatą i wg określonych zasad.

Kalendarz z datami i godzinami znajdziesz tu na moim blogu -> KALENDARZ oraz na oficjalniej stronie toru Nurburgring -> TU

Jedna runda po torze Nordschleife (21km) to koszt 25 euro (poniedziałek-czwartek) i 30 euro w weekend (piątek-niedziela). Koszt przejazdu po torze Grand Prix (5 km) to podobnie 25 i 30 euro ale tu nie płaci się za okrążenia a za sesję 15 minutową.

Bilety na wjazd na tor możesz kupić na miejscu przy wjeździe na tor w Ticket Office, w Info Center przy kompleksie RingWerk, na stacji ED Tankstelle Dottinger Hohe lub online przez stronę Nuerburgring.de  Wszystkie szczegóły co do zakupu objaśniam tu na moim blogu w zakładce -> Cennik

Nie. Kupując bilet na wjazd na tor zasilasz dowolną kwotą zieloną kartę którą otrzymujesz gratis. Wpłacone środki na tej karcie (np. 25 euro lub 500 euro) cały czas na niej pozostają. Możesz je wykorzystać za miesiąc, rok lub za dwa lata. Nic nie przepada.

Główny wjazd na tor Nordschleife w czasie Jazd Turystycznych znajduje się za miejscowością Nurburg, tuż koło restauracji Devils Diner. Dokładnie to droga L93 i jedyne rondo na nim. Tu pinezka Google pokazująca wjazd ->  PINEZKA Z WJAZDEM NA TOR

Tak. W czasie Jazd Turystycznych oraz na każdym Trackdayu, limit głośności dla samochodów i motocykli to 130 dB

Tak. W czasie Jazd Turystycznych razem z samochodami mogą jeździć motocykle. W przypadku zanieczyszczeń na torze po kolizji lub wypadku motocykle przez jakiś czas mają zakaz wjazdu na tor.

Oficjalnie jest zakaz nagrywania swojego przejazdu w ramach Jazd Turystycznych. Praktyka jednak od paru lat pokazuje, że obsługa nie zwraca już za bardzo na to uwagi. Nagrywać mogą przecież smatfony które każdy posiada lub sprzęt do mierzenia czasów (Garmin Catalist, Race Navigator)

Podobnie jak nagrywanie przejazdu, pomiar czasu jest zabroniony w czasie Jazd Turystycznych. Większość kierowców ma jednak włączoną w telefonie jakąś aplikację typu RaceChrono czy Harrys Lap Timer. Pamiętaj że uczestniczysz w jazdach turystycznych a nie w Trackdayu. Jeżdżą tu różni kierowcy nie zawsze doświadczeni w szybkiej jeździe. Ciesz się po prostu jazdą po najwspanialszym torze na świecie a czasówki odłóż sobie na Trackday.

Tak. Przez cały sezon od kwietnia do października w środku tygodnia odbywają sie limitowane zamknięte jazdy po torze. Koszt to ok 800 euro za cały dzień jazdy z otwartą prostą startową. Limit uczestników ok ok 100-150 samochodów. Rozpiska na cały sezon wszystkich TD znajduję się na blogu -> TU

Nie. Kask nie jest wymagany.

Nocleg znajdziesz w licznych pensjonatach, hotelach lub na polu namiotowym  przy torze 🙂  Szukaj na portalach typu Booking.com lub , Airbnb.pl.   Jeżeli chcesz zamieszkać 5 min od toru w sprawdzonym, czystym pensjonacie ze śniadaniem oraz infrastrukturą dla Twojego Ringtoola napisz do mnie na lukasz@nring.pl

Na każdych Jazdach Turystycznych czy to w tygodniu czy w weekend wzdłuż toru stoją akredytowani fotografowie. Zdjęcia z toru z różnych sekcji można zawsze znaleść i kupić tego samego dnia po godzinie 19 na stronie  -> Racetracker.de  Koszt jednego zdjęcia w bardzo dużej rozdzielczości to 10-15 euro.

Najlepiej zrobić to poprzez naszą grupę na Facebooku -> Grupa Nring.pl Można też podejść i po prostu zagadać do kogoś kto ma polskie numery rejestracyjne. Jest duża szansa, że będzie znaŁ Nring.pl 🙂  

Najważniejsze to bezpiecznie zaparkuj samochód na poboczu, powiadom służby ( tel. 0800 0302 112) udaj się za barierki. Nie kontynuuj jazdy niesprawnym samochodem! Jedyne koszty na które musisz być przygotowany to holowanie samochodu z toru. Koszt od 250-350 euro. Koszty za uszkodzone bariery, pracę obsługi otrzymasz później pocztą.

Tak. Nurburgring Nordschleife to najdłuższy i najniebezpieczniejszy tor wyścigowy na świecie. Barierki są dosłownie tuż przy asfalcie. Nie ma miejsca na prawie żaden błąd. W poznaniu toru pomaga bardzo gra na symulatorach na konsoli lub PC. Granie pozwala poznać tor, nauczyć się zakrętów, jaki jest kolejny. To bardzo pomaga. Na żywo jednak będziecie zaskoczeni jak poczujecie kompresje i stany nieważkości 🙂  Tego żaden symulator Wam nie odda.

Tak. Tor Nurburgring Nordschleife ma status normalnej drogi ekspresowej, płatnej, bez ograniczeń prędkości (z małymi wyjątkami) . W razie kolizji przyjeżdża Policja i ustala winnego. W czasie Jazd Turystycznych działają tu normalne ubezpieczenia OC/AC.

Nie. To mit. Nawet jak zamkną na pół dnia bo tyle będzie sprzątania nie zapłacisz za zamknięcie toru. Jedyne koszty które ewentualnie poniesiesz to holowanie z toru, praca obsługi i sprzętu i naprawa barier. 

Nie ma limitu 🙂  Na odcinku 21 km bywają dni, że jeździ 250-300 samochodów jednocześnie. Średnio w weekend jest to 100-200 samochodów.  Na dużym ekranie przy Devils Diner pojawia się informacja o ilości samochodów i motocykli na torze. Również na stronie Nuerburgring.de po zalogowaniu , widać aktualny status toru. 

Nie. Na Jazdach Turystycznych dopuszone są zwykłe cywilne opony oraz opony typu semislick z homologacją E (TrofeoR, Cup2, Direzza)

Tak, to prawda. Na Jazdach Turystycznych fotele uszaki są zakazane. Można ich używać na Trackdayach.

Tak. Można jeździć po torze z klatką bezpieczeństwa lub pół klatką.

Ponieważ mieszkam w Polsce w Gdyni, to na torze bywam tylko kilka razy w roku. Przeważnie są to przedłużone weekendy np. od czwartku do poniedziałku. Pojawiam się już w kwietniu a ostatnie wyjazdy mam we wrześniu, październiku.  Zawsze informuję Was o moich wyjazdach na Instagramie i Facebooku. 

Ceny paliwa w okolicach toru nie różnią się praktycznie w ogóle od innych cen w Niemczech. Wbrew pozorom najtańsza stacja, to kultowa ED Tankstelle Dottinger Hohe przy drodze B258 i prostej startowej toru ( na wysokości bramy AUDI). Najlepiej tankować późnym popołudniem i wieczorem, gdyż wtedy cena spada o ok 0,20euro na litrze w porównaniu z cenami w dzień.

Aby wjechać na sesje na torze GP w ramach Jazd Turystycznych udaj się na drogę B258 do Hotelu Dorint. Skręć przy policji (czarne drewniane budynki) do hotelu i od razu potem w prawo na stary historyczny Paddock. Potem tunelem pod torem GP wyjedziesz na duży nowy Paddock. Po lewej stronie tuż obok stacji benzynowej będzie wjazd i obsługa która pobiera opłatę za wjazd na sesję 15 min.

Płaci się tą samą kartą lub tym samym kodem QR który obowiązuje na torze Nordschleife przy bramkach. Po prostu z Twojej zasilonej pieniędzmi zielonej karty, ściągana jest kwota za jazdę w czasie jednej sesji 15 min. i jest to 30 euro (sezon 2022).

Tak. Można kręcić filmy i robić zdjęcia wszystkim samochodom jeżdżącym po torze Nurburgring Nordschleife. Nie ma znaczenia czy to będą jazdy turystyczne, wyścigi NLS czy jazdy producentów IndustryPool. Należy jednak pamiętać że wszystkie nagrane materiały muszą pozostać we własnym użytku. Nie można ich używać komercyjnie.

Nie. Wszystko jest darmowe. Wyjątkiem są wyścigi np. NLS czy 24h. Wtedy w wyznaczonych strefach (np Brunnchen) najlepsze miejsca tuż przy torze są płatne.

GHDD to normalne jazdy turystyczne na torze Nordschleife dla wszystkich. Jazdy odbywają się przez 3 lub 4 dni pod rząd. Tor w te dni otwarty jest od rana do wieczora (8-19). GHDD odbywa się 2 razy w roku przeważnie w maju i wrześniu. Kiedy dokładnie znajdziesz tu na blogu w zakładce Kalendarz.

Tak. Można wjechać na tor z dziećmi. Muszą być oczywiście zapięte pasami a te mniejsze w dedykowanych fotelikach.