Zakręt Królowej Ringu

Dziękuję bardzo moim Patronom za wsparcie:
  • Michał Matejkiewicz
  • René Florek
  • Piotr Tarnowski
  • Matek
  • Grzegorz Gabrysz
  • PEPE
  • Ksawery Matuła
  • Dawid Rejdych
  • Przemek Cichórz
WWW.PATRONITE.PL/NURBURGRINGPL

Tuż po śmierci Królowej Ringu w marcu 2021 roku rozgorzała dyskusja nad upamiętnieniem jej imieniem jednego z zakrętów jej ukochanego toru Nürburgring. Powstała nawet petycja w tej sprawie. Zainicjował ją Dale Lomas z bloga Bridgetogantry.com. Tylko przez pierwszą dobę petycję podpisało ponad 10000 osób. W sumie zebrano około 50000 głosów.

W czerwcu Nürburgring ogłosił, że pierwszy zakręt toru Nürburgring Nordchleife będzie nazwany nazwiskiem Sabine Schmitz. Nastąpi to oficjalnie 11 wrześnie podczas 6 godzinnego wyścigu serii NLS (dawne VLN). Pierwszy raz w historii toru jeden z zakrętów będzie pochodził od nazwiska kobiety. Do tej pory dwa zakręty mają swoje nazwy od kierowców wyścigowych którzy jeździli po Zielonym Piekle i zapisali się mocno w jego historii.

Fot. Nurburgring

Pierwszy z nich to Karuzela nazwana imieniem Rudolfa Caracciolia w 2001 roku, równo na stu lecie urodzin tego kierowcy wyścigowego. Kolejna nazwa to sekwencja zakrętów za Pflanzgarten 2 – Stefan-Bellof S. Nazwę nadano w 2013.

Fot. D.B Photography

Oprócz Nordschleife w 2007 roku na torze Grand Prix zakręt 9 i 10 układający się w literę S tego toru nazwano imieniem siedmiokrotnego mistrza Formuły 1 – Michaela Schumachera.

Zakręt Sabine znajduję się na połączeniu dwóch torów – Północnej Pętli i toru Grand Prix. Leży przy sekcji T13. To tu zaczyna i kończy mierzyć się pomiar wszystkich rekordowych przejazdów. Tu wjeżdżają na tor wszystkie samochody w czasie testów Industry Pool. W tej sekcji znajduje się wjazd i zjazd toru GP . T13 jest łącznikiem obu torów. Tuż za T13, pierwszy lewy, 90 stopniowy zakręt w dół, to właśnie zakręt Sabine Schmitz. Od tego miejsca zaczyna się ostra jazda po Nordschleife.

Zakręt ten Sabina przejechała w swojej karierze ponad 30000 razy. Co również jest symboliczne, leży on tuż przy miejscowości Nürburg. To w niej w młodości mieszkała i wychowywała się Sabine.

Przybliżę Wam teraz, jak znaleźć się w tym miejscu.

Zakręt znajduje się w miejscowości Nürburg w okolicy ulicy Waldweg.

Możesz tu dojść spacerkiem od Apexu czy restauracji Pistenklause. Na tyłach Apexu przy restauracji możesz zostawić swój samochód na nieutwardzonym parkingu. Spacer zajmie Ci ok 8 minut. (zdjęcie poniżej)

Fot: Parking i dojście od okolic APEX i Pistenklause

Koło salonu BMW M Testcenter Nürburg, skręć na skrzyżowaniu w ulicę Hatzenbachstrasse. To odnoga od głównej ulicy Hauptsrasse. Po minięciu ulicy Waldweg skręć w prawo w las, w drogę ze szlabanem. Tuż za lasem na parkingu leśnym po prawej zobaczysz wysoki maszt. Tu po lewej stronie za płotem jest nasze miejsce docelowe. Wejdź na wąską skarpę przy płocie a z niej zobaczysz zakręt Sbine.

Parking i dojście od ulicy Waldweg tuż przy zakręcie.

Możesz też zaparkować swój samochód bliżej, na ulicy Waldweg. Dojście zajmie Ci wtedy ok 5 minut. (zdjęcie powyżej)

Dla ułatwienia i wygody podaję Ci link do pinezki Google do tego miejsca.

https://www.google.pl/maps/dir//50.3395068,6.9479049/@50.3395129,6.9481594,312m/data=!3m1!1e3!4m2!4m1!3e2

Co zobaczysz..

Samochody jadące po Nordschleife nadjeżdżają tu od sekcji T13 i wchodzą w lewy długi zakręt (90 stopni) który dodatkowo bardzo mocno schodzi w dół. Następnie widać pierwszy z całej sekwencji zakrętów w sekcji Hatzenbach a po lewej zabudowania i tor GP. (zdjęcia poniżej) Zakręt ten jest drugim „wolnym” zakrętem na całej pętli. Pierwszy, najwolniejszy to Wehrseifen koło sekcji Ex-Muhle (Breidscheid) .

To w tym miejscu Misha zawsze obserwuje i mierzy czasy przejazdów, gdy producenci samochodów biją rekord okrążenia (lap record).

We wrześniu stanie tu zapewne oficjalna tablica, znak tuż przy torze, który będzie informował jaki to zakręt. (podobnie jak na drugim zdjęciu – Stefan Bellof S)

Czasami stoją tu też fotografowie którzy robią np. takie zdjęcia.

Fot. @mgharoudin

To nasz Kuba Giermaziak w GT3RS wyprzedzający Mishe Charoudina w swoim Golfie.


Jak widzisz znalezienie tego miejsca i dojście tu jest banalnie proste. Koniecznie odwiedź to miejsce przy najbliższej Twojej wizycie na torze Nürburgring. Ten zakręt stał się już kultowym miejscem.

Jeżeli masz ochotę zwiedzić więcej tak opisanych miejsc wzdłuż całego toru, polecam Ci mój darmowy poradnik w formie ebooka PDF. Znajdziesz tam kilkanaście miejsc przy torze szczegółowo opisanych wraz z linkami do map Gogola, czasem dojścia i dojazdu, miejscem parkingowym i innymi ciekawostkami.

Znajdziesz go pod tym adresem:

Łukasz Formella / Nring.pl

Similar Posts