Polski symulator jazdy po Nurburgringu przetestowany osobiście przez Roberta Kubicę!

W czasie mojej wizyty na torze w sierpniu 2019 roku, odezwał się do mnie Paweł i zaprosił mnie do siebie do Höhr-Grenzhausen. To miejscowość koło Koblenz, oddalona tylko 40 minut od Nurburgringu. Ponieważ byłem mocno zalatany w ostatnich dniach mojej wizyty, obiecałem mu, że odwiedzę go w drodze powrotnej do Polski.

Po przyjeździe okazało się, że Paweł jest właścicielem studia RACEMAND z dwoma zbudowanymi przez niego! profesjonalnymi symulatorami do jazdy po torze. Wspomnę tylko że moja styczność z symulatorem zatrzymała się na konsoli PS2 z kierownicą Logitech z 2005 roku, kiedy to po pierwszej wizycie na Nurburgringu, kupiłem ową konsole i uczyłem się toru na małym telewizorku na biurku w pokoju. Nie miałem nigdy styczności z profesjonalnym ruchomym symulatorem na siłownikach.

Symulatory Pawła są jedynymi, które posiadają szerokokątny ekran o przekątnej 120 cali i zakrzywieniu 180 stopni! Nie ma żadnych trzech ekranów 40 calowych z ramkami ograniczającymi widoczność. Są dwa projektory rzucające obraz na wielki ekran. Wrażenie jest takie, jak by się siedziało w prawdziwym samochodzie. Po bokach widać w słupki A, klatkę bezpieczeństwa, lusterka boczne a z przodu zestaw wskaźników.

Symulatory są produkowane przez Pawła w Polsce. Do budowy wykorzystywane są części polskich producentów. Nie ma też dużej ilości produktów komercyjnych. Większość jest customowa. Wszystko jest składane, ustawiane, dopasowywane przez Pawła osobiście.

Nie omieszkałem spróbować jazdy na tym symulatorze. Zanim zacznie się jazdę, wsiada się w wyścigowy fotel Sparco, następnie zapina się 4 punktowe pasy. Jazda odbywa się w rękawiczkach – można mieć swoje lub wypożyczyć je od Pawła.

Wybór torów jest ogromny. Możemy wybrać jeden z kilkudziesięciu torów na całym świecie. Każdy z nich jest przeniesiony z realu 1:1, ze wszystkimi detalami i szczegółami. Samochód również dopasowujemy dowolny, czy to serii DTM, GT, F1 lub WRC.

Po wybraniu toru i samochodu jest montowana odpowiednia kierownica, instalowane jest sterowanie skrzynią biegów. Do wyboru mamy różne warianty skrzyń (łopatki przy kierownicy, sekwencyjny drążek, manualna skrzynia). Wszystko z profi samochodów wyścigowych.

Zobaczcie poniżej jak to mega wygląda, te pedały, ręczny, biegi, wyświetlacz też profesjonalny jak w samochodach wyścigowych. Są to prawdziwe części dedykowane stricte do Motorsportu!

No i jazda. Ja wybrałem dla siebie tor….. Nurburgring – no jakże by inaczej 🙂 Powiem wam że nie spodziewałem się aż tak realistycznych odczuć, byłem trochę sceptycznie nastawiony do takich maszyn. Jednak szybko się przekonałem, że jazda tu jest taka jak na prawdziwym torze.

W symulatorze są krótkie i szybkie siłowniki a to daje szybki feedback. Czuć każde zachowanie samochodu, wszystkie nierówności, hopy, kompresje czy uślizg tylnej osi.  Możemy nauczyć się każdego zakrętu, wyboju i rodzaju nawierzchni w danej sekcji toru.

Ja zdążyłem przetestować trzy typy samochodów oraz dwa rodzaje skrzyń (manetki i drążek sekwencja). Jak widać poniżej, otoczenie kierowcy i to co widzi jest dokładnie takie takie jak w rzeczywistości.

Do Pawła przyjeżdżają w sezonie i poza nim zawodnicy serii VLN i RCN na co dzień jeżdżący w tych seriach po torze Nurburgring. Trenują w przerwie zimowej a wiosną i latem przed kolejnymi wyścigami. Na Faceeboku Racemand możecie zobaczyć ich wizyty https://www.facebook.com/racemand/

Bardzo dobrą opcją jest to, że są dwa symulatory i można jeździć rywalizując między sobą. Ale co ciekawsze, jeżeli nie byliście nigdy na Ringu, możecie z pomocą Pawła nauczyć się toru i jazdy po nim. Paweł jedzie na jednym symulatorze a Wy na drugim. Łączność macie poprzez interkom. Będziecie instruowani i otrzymacie wskazówki co do Waszej jazdy. Idealna opcja dla każdego kto nie zna dobrze Nordschleife. Jak znacie tor to taka jazda to bardzo dobra rozgrzewka przed właściwym upalaniem 😉

Mam też dla Was dobrą wiadomość.

Na hasło  „NURBURGRING.PL ” otrzymacie u Pawła 15 % zniżki na jazdę symulatorem od 60 minut w górę.

Zapraszamy do like`owania strony na Facebooku https://www.facebook.com/racemand/ oraz instagramie https://www.instagram.com/racemand_simulators/

Warto tam zaglądać, gdyż Paweł jest w trakcie dogadywania się z trenerem od Motorsportu oraz kierowcą jeżdżącym w serii VLN na Nurburgringu. Będą więc możliwości treningu pod profesjonalnym okiem właśnie tego trenera bądź kierowcy, czy to online czy 1:1.

Dane kontaktowe do Pawła i jego studia:

Rathausstraße 28, 56203 Höhr-Grenzhausen

tel. +01783076911

email: office@racemand.com

Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie RACEMAND.COM

Jest tam rezerwacja online i ceny. Pamiętajcie o zniżce 15% na hasło „NURBURGRING.PL” Paweł oczywiście rozmawia po polsku 🙂 angielsku i niemiecku.

Serdecznie polecam Wam wizytę u niego i jazdę symulatorem, szczególnie teraz, gdy tor jest zamknięty w okresie zimowym. Nie można przecież wypaść z formy 🙂

Trzymamy kciuki za Pawła, bo w przyszłości ma zamiar otworzyć coś podobnego również w Polsce. Wielki respekt dla niego że sam stworzył markę i buduje swoje symulatory.

PS. We wrześniu 2020 roku studio Pawła odwiedził Robert Kubica! Oto co napisał Paweł o jego wizycie:

W przerwie pomiędzy dwoma weekendami wyścigowymi DTM na Nürburgring, odwiedził nas Robert Kubica❗🏆Dzięki kilku bardzo konstruktywnym wskazówkom mogliśmy szybko poprawić ustawienia symulatora czyniąc go jeszcze bardziej realistycznym❗💪😉 Feedback od kierowcy takiego kalibru jest dla nas nieoceniony! Jeszcze raz wielkie dzięki za wizytę Robert❗😉